
Templomépítészetük:
A Naphit elterjedése Észaak-Yneven a Dwyll Únióra korlátozódik. Más vallás viszont egyáltalán nem vetette meg a lábát a dwoonok uralta területen. A dwoonok nem néznék ugyanis jó szemmel, ha Ranil templomainak árnyékában más istenek szentélyei is emelkednének. (A köznép valószínűleg előbb gyújtaná fel, minthogy az első téglát leteszik...

Templomépítészetük nem túl változatos, általában ugyanazokat az elemeket használják. Vallási épületeik kör alaprajzúak, és ffeltűnően magasak. Sokszor nyitható kupola borítja őket, hogy a hívek a szertartásaik során minél jobban érezhessék Ranil közelségét.
Hatalomegoszlás a Dwyll Únióban
A Főpap és a Nagymester viszonya, a Főpap és Nagymester jogköre:
A Dwyll Úniónak hivatalosan nincs királya!!! A régi királyi székváros; Tiarniel pusztulása óta várnak egy király felbukkanására, Ranil útmutatására.
Van egy próféciájuk az eljövendő királyról:
"...mert fényes homlokú lesz ő, szeme sugárzó, akarata erős, akárcsak a karja, melyen csillagok a jegyek, szíve pediglen tiszta, felette a sugárzó Nap fénye..." A Prófétáik úgy vélik a Ranil akaratából hamarosan eljön és kivezeti őket a vadonből vissza az áldott Naphonba, a Ynev előtti hazájukba.
Paplovagság vagy Lovagság?
Az államot a papság és a paplovagság közösen vezeti. A Dwyll Unióban nincsenek hagyományos értelemben vett "lovagrendek"! A Naplovagrendek tagjai paplovagok.
Az állam első embere a mindenkori Ranil-rend nagymestere.
Viszont a papi szervezet tényleges feje, a vallásos élet szabályozója a Főpap, az úgynevezett Diug. Ő végzi az állami szertartások, a központi ünnepek lebonyolítását és államügyekben is ő a legfőbb tekintély. Azonban ragban nem egyenrangú a Nagymesterrel, hanem alatta áll! A Naptanács (Marniss) feje a mindenkori Ranil-rend nagymestere aki maga is paplovag, az ország Vörös Hadura! Az dwoon haderő legnagyobb részét a naplovagok különböző (paplovag) rendjei adják, közülük a legerősebb és a legnagyobb a Ranil-rend; az ő Nagymesterük a Dwyll Unió mindenkori vezetője. Őt az összes többi kisebb rend nagymestere és a Ranil-rend leghatalmasabb paplovagjaiból álló konklávé választja meg, és a Főpap vezette Naptanács adja rá az áldását, ha az előző sen (nagymester) távozik az élők sorából.A Naptanács tagjai Főpap általa kiválasztott tartományi papokból, niss-ekkeből kerül ki, akik egyben a Naptanács (Marniss) tagjai, a társadalom legfelső rétegéhez tartoznak. Azonban a Ranil-rend senje egyben a Napisten egyházának vezetője is az ő irányítása alá tartozik az egész szervezet, a főpapok alkotta Naptanács, az egyházi tartományok, sőt maga a legfőbb pap a Diug is.
Egyházi tartományok
Az országnak vannak olyan területei amelyek un. egyházi tartományok, a nissek a tartományukban szabad rendelkezési jogokat élveznek.
Sok problémát vet fel a harcias Naplovagrendek békéltetése. Ha egy tartományban a főpap nem tudja ellátni a feladatát, és lovagrenedek között megőrizni legalább egy látszólagos békét, leváltása hamar megtörténhet.
Pappá válni:
A papi rend tagjai főként a nemesség soraiból kerülnek ki. Tanulmányaik költségét az állam fedezi, éppen ezért csak a legjobb képességű fiatalokat veszik fel a soraikba. A másik lehetőség, ha egy szegényebb család sarja szeretné hátralévő életét papi kötelékben leélni, -mivel aranyban nemigen bővelkedik- egy nemes vagy pap pártfogását kéri.
A beavatási szertartás:
A nyolc éves tanulóidő eltetltével, amit végig a papi iskola kötelékében töltenek, felszentelt pappá (nap-pappá) avatják őket a Felhők Feletti Városban, Hadravenben.
A Beavatáskor (Maehhte) mindenek előtt a testnek kell megtisztulnia. Ezt egy rituális fürdő segítségével a napszüzek felügyeletével végzik. De mivel nemcsak a testnek, hanem a szellemnek is meg kell tisztulnia, a szertartás mgas rangú papok mágiáját is igényli. Ezután a papjelölt nyakába akasztjál a Szent Szimbólumot, rájuk adják a papi köntöst (shadir) és a derekukra kötik a szent övet (hudre). A beavatás befejezéseként ha csak egy pillanatra is, de mindenki fejére ráteszik a napkoronát (surndirr) és felültetik a naptrónusra (suandirr). Itt tesznek esküt hitükre.
A papi hivatás:
Hadraven városában székel Ranil egyházának Főpapja, a legtöbb papi iskola is itt működik. A beavatás után az egyház a tartományokba rendeli a fiatal papjait, ahol templomokban, vagy lovagrendeknél látják el feladatukat. Bárhol is jelenjenek meg az Unió területén, mindenütt fejet hajtanak tekintélyük előtt.
Napszüzek és Napasszonyok:
A napistent szolgálják a papokon kívűl a már említett Napszüzek is. E hivatásra hétéves kislányokat választanak az állam területéről, akiket azután zárt falak között nevelnek fel, a Felhőf feletti Városban (Hadraven). Többségükből Napasszony lesz, akiknek feldata a templomban égő áldozati tűz táplálása. Az ünnepek és az áldozatok lebonyolításában is segítkeznek, de több nemesi ház, lovagrend szolgálatában is tevékenykednek. Senki nem érintheti meg őket szándékosan (ismétlem: szándékosan...

Szent Szimbólumok:
A papok és a paplovagok szent szimbólumaira a sokszínűség jellemző: tartományok szerint változnak. Ami közös mindegyikben, hogy korong alakúak, és anapszimbólum valamilyen formában megjelenik rajtuk. A papok legtöbbször a nyakukban hordják, de vannak akik homlokpántként is viselik.
Paplovagok
Ranil paplovagjai a dwoon mentalitásból fakadóan az imádságot ugyan el nem hanyagolják, hisz hitükben megingathatatlanok, de a többi paplovaghoz képest erősebben kötődnek a harchoz, mint a (pap)mágiához.
Csak a Ranil-rend paplovagjai azok, akik nagyjából ugyanannyi figyelmet fordítanak mindkét dologra. Ez az egyik alapja vezető szerepüknek, melyet immár századok óta nem kérdőjelezett meg senki.
Mindegyik naplovag nagyon büszke a saját rendjére, és azt semmi kincsért el nem hagyná. Nemcsak a rend kötelékei tartják össze őket, hanem az ősök hagyománya is. Általában egy egy renden belül azonos őstől (Naphőstől) származottak csoportosulnak.
Ezek pedig a Nap Hősei, akik egyben a régi dwoon törzsek megalapítói is. Ezért újúlnak ki közöttük oly gyakran egykori viták.
Paplovaggá válás
A rendekbe érdemei, képességei alapján gyakorlatilag bárki felvételt nyerhet. Akinek a kiképzése és a rátermettsége megfelelő, azt tárt karokkal fogadják. Természetesen előtte szigorú vizsgákon kell átesnie, s bizony a legtöbben nem felelnek meg. A jellemükben, hitükben, erkölcsükben méltatlanokat még sem fegyverhordozónak sem apródnak nem fogadják be. Mivel nyakas öntudat jellemző rájuk, nem fogadnak el akárkiktől parancsokat. Kizárólag harci cselekedeteik, vagy születésük alapján kiemelkedetteket tűrnek meg maguk felett.
A harcmezőn kívűl a dwoon lovagságra a vakbuzgó hazafiság jellemző, a dwoon kultúra kritikátlan magasztalása, amihez gyakran az idegenek élekicsinylése is társul. Mindehhez túlfűtött, kirekesztő vallási fanatizmus járul, ami sok vitára ad okot az Ésazki Szövetség államaiban. A fennkölt lovagi kultúrát hűen őrzik, ápolására, kiterjesztésére nem sajnálnak erszényükbe nyúlni. A fegyelem az egyik erős oldaluk.
Főbb Naplovagrendek
Szent Tűz-lovagrend
Ranil Vérének is nevezik. Alapítója és jelenlegi senje Syan da Vagrass, Ghaddír (egy Naphős) egyenesági leszármazottja.
Zászlójukon arany napkorong és ezüst sárkány látható. Köpenyük kék, vértjük ezüst és aranyszínű.
A Rend nagymestere egyben Ranil Kelyhének őre. Ranil egyik ereklyéjéről van szó, melyben már a mítoszokban emlegetett örök tűz lobog. Ha háború vagy veszedelem fenyegeti dwoonokat, a tűz az ereklyében vérré válik, és csata előtt a fegyverüket e vérrel kenik be. Vannak, akik isznak is az ereklye vörös tartalmából. A Kehely a mérgek és a hazugságok fölött bír nagy hatalommal, de beszélik, van más bámulatos képessége is.
Arany Sugár-lovagrend
Jelenlegi senje Hur da Etten; Giurtiss-irr a Vakító leszármazottja.
Kék zászlójukon két hegy között arany nap tündököl.
A rend tagjait messziről megismerni vörös vállszalagjaikról, és hagyományos formájú kétkezes csatabárdjukról.
Sasok-lovagrend
Nagymesterük Ősz Sakrak; kinek őse Kruhenír a Hévvel Emésztő
Címerük a mentazöld alapon szárnyaló sas, karmai között fénylő karddal.
Ha tehetik fekete harci méneket választanak, lovaik remekül idomított állatok, a szóbeszéd szerint elf idomárokat alkalmaznak.
Igaz Akarat-lovagrend
Nagymesterük Imrym Dall, aki Ranil testvérnapjától, Terseistől származtatja magát és Rendjét.
Kétezer kétszáz éve az első aki megbontja az Unió egységét.
Imrym sérelmezi a Ranil-rend főségének megkérdőjelezhetetlenségét, és akadnak pártfogói magasabb egyházi körökben is, kivált mióta fölrepült a hír, hogy ranil egyik angyala áll a háta mögött.
Ranil-rend
Az országot irányítő lovagrend. Nagymestere jelenleg Ral da Ranga, kinek őse állítólag maga Ranil az első naphoni törzs megteremtője. A hetedik Vörös Hadúr.
A rend székhelye Davalonban van.
Zászlajuk egyúttal az Unió zászlaja is: fehérrel szegett égkék lobogó, közepén arany Napkoronggal, mely fölött ökölbe szorított férfikéz, és körbefutó jelmondat található: "Az áldozat lészen diadalmunk".
A lovagok páncélja ezüstszín, köpenyük égszínkék.