A Sétány Shulur leghíresebb nevezetességeinek egyike: hatalmas szoborpark a Zadon kerületben, ahol a város gazdag lakói, az ország más területeibõl érkezett nemesek kapcsolódhatnak ki, intézhetik ügyeiket a környezõ központokban. A Sétány hatalmas területet tudhat magáénak: Shulur legnagyobb nyílt tere. Csalóka a név maga, hiszen sokkal inkább illetné meg a Calowyni Hõsök Kertje név, hiszen méreteibõl adódóan a Sétány nem illik rá.
A Calowyni Hõsök Sétánya zárt tér: sövények, ligetek által szabdalt park, más és más kisebb-nagyobb hõséltû férfiak és nõk szobraival ékítve. Számos kisebb szökõkút és dísztó található itt, körötte megannyi zöld terület. Kovácsoltvas vázú, kõrisfából készített padok állnak mindenhol, a megfáradt bámészkodó nagy örömére. A Hõsök Sétányának fõ utcáját Jakirte Jak Cyr sétánynak nevezték el: két oldalt Kyria hatalmas erejû anyrjainak szobrai állnak, alattuk kisebb márványtábla hirdeti munkásságuk kolosszális mivoltát. Erre a fõutcára merõlegesen számos kisebb út nyílik, mindegyik valamilyen nagyformátumú kyr tábornokról, tudósról kapta a nevét. Hatalmas mûvészi értékeket és a kyr hagyományok diadalát hirdeti a tér maga: nincs olyan toroni elõkelõ, aki ne látogatna el ide néhanapján, ha tetemes dolgai között egy kis szabad ideje maradna. A szegényeknek, koldusoknak és a lenézett obsoroknak a bejárás ide szigorúan tilos: minden sétálóutcán a Zadon kerület városi gárdistái strázsálnak, kínosan ügyelve, hogy az aljanép ittléte ne zavarja meg a környék emelkedett mivoltát. Az sétálóutcák kis kavicsokkal vannak felszórva, a köztük elterülõ zöld területek gondosan ápoltak; a virágágyások mindig pompáznak; a fáknak legkülönbözõbb egzotikus fajtái találhatóak meg itt: kész botanikus csoda.

A park maga tartós gránittömbökbõl épült 2,5 m magas fallal van elkerítve. Több bejárata van, ebbõl a legfõbb a Csillagok terérõl nyílik: hatalmas acélból készült boltíves kapu jelzi a betévedõnek hol is jár. Kétszárnyú fémkapuja rácsozott: éjjel zár, nappal nyit. A Sétány a poétikai élet fontos színtere: éjjelente titkos találkozók veszik kezdetüket a zárt parkban; sokszor igencsak fontos kérdések dõlnek el ilyenkor.
A Hõsök Sétánya minden oldalán, a falakon kívül út fut végig. Az északi oldalon lévõ út a Hobis nevet viseli, melyen Shulur két leghíresebb bankháza, a Fregor és a Wyqn található. A két bank az út ellentétes végein épült: háromszintesek, az alsón zajlik az ügyfélfogadás, a középsõn az üzletkötés, a felsõn pedig a nem hivatalos ügyletek zajlanak. Egy ilyen shuluri bank ügyfélfogadásakor a belépõ egy nagyobb váróteremben találja magát. Kis kasszáknál folyik a hivatalnokokkal való konzultáció, akik az ügyek milyensége szempontjából osztják meg egymás közt a munkákat. A bankban egy trezor igénybevétele több aranyba is kerülhet, a benne elhelyezendõ értéktárgy milyensége határozza ezt meg. A legtöbb gazdag úr azonban számlanyitás céljából jelenik itt meg: a bank természetszerûleg kezelési költséget kér minderre, azonban mindenkinek lehetõsége van több hónapos távra lekötni pénzét. A hitelügyletek és az értékpapír-beváltás a második szinten zajlik. Az ügyfeleket a kasszáktól segédek vezetik fel a megfelelõ helyre, ahol nagytekintélyû banki méltóságok személyesen bírálják el a hitelfelvételt. Ha valaki különleges kéréssel keresi fel valamelyik bankot, a felsõ szinten kell konzultálnia. Ez csak speciális esetekben lehetséges, leginkább az nagy nemesi házak, klánok vezetõi járnak oda. A Fregor és a Wyqn bankház legfõbb különbsége, hogy ez elõbbi sokkal inkább értékpapírokkal, ez utóbbi pedig pénzügyekkel foglalkozik. Ez nem jelenti, hogy a Fregor ház nem foglalkozik pénzügyletekkel: híresek arról, hogy magas hitelkérelmeket is megfontolnak a fejesei. A Wyqn javára írható viszont, hogy alacsony kezelési költségekkel dolgoznak, így társadalmi bázisukat illetõleg inkább a közép, közép-felsõ osztály tagjait célozzák meg.

A Hõsök Sétányának fõbejárata elõtt elterülõ Csillagok tere onnan kapta a nevét, hogy Shulur legnagyobb csillagvizsgálója és a híres Kékkönyvtár is itt található. A csillagvizsgáló a tér közepén álló, gomba alakú építmény: teteje hatalmas, már megkopott rézlemezekbõl áll, melyek egymáson elcsúsztathatóak, hogy a csillagvizsgáló kolosszális távcsövével ki lehessen onnan kémlelni. Az épület egy kordonnal lett körbeépítve, hogy csak az ott ténykedõ tudósok, magiszterek juthassanak a közelébe. Az épület a Kékkönyvtárral együtt abszolút mentes mindennemû tharrita befolyástól: az Egyház Daumyr urainak nyomására kénytelen volt engedni, hiszen a Csillagvizsgáló és a Kékkönyvtár kyr hagyaték, az itt ténykedõ tudósok pedig a már elfeledett kyr generációk tudástárának anyagát rendszerezik, így Toron jövõjének letéteményesei. A kordonra szintén Zadon kerületének gárdistái felügyelnek: naphosszat ott strázsálnak, csak a megfelelõ papírokkal lehet bejutni. Ez él a Kékkönyvtárra is: a kék színû márványból épített, több ezer éves patinás ókyr épület Shulur legnagyobb könyvtára. Csak az arra érdemes méltóságok juthatnak ide be. Ennek oka a gazdag könyvállomány féltése, hiszen több évezred tudását gyûjtötték itt össze. A hatalmas épület több szintjén méteres könyvespolcok állnak, rajtuk vaskos kötetek. Az épület mágiatudorok által védett: sok óvóbélyeg, védelmi célokat szolgáló szimbólum próbálja kiszûrni a káros betolakodókat. Állítólag az ember észre se veszi, de már a gondolatait is tudják a magiszterek. A tudorok a felsõ szinten lévõ szobáikban töltik estjeik, nappal azonban minden idejük a könyvekben való elmélyedéssel töltik. Sajátos rend alakult ki az idõk folyamán a magiszterek között, akik tudásuk alapján rétegzõdnek. A nagykomturt Ginom Laqy’n-nek hívják: magának való, mogorva ember, félelmetes tudással a háta mögött. Shulur híres varázslóiskolájában, a Császári Akadémián is fel-feltûnik olykor, mint az okkult tudományok nagymestere. Mondják, kapcsolatban áll Daumyr uraival. Egyesek szerint titkos, belsõ átjáró létesít kapcsolatot a sziget és a könyvtár között…
Innuor Imperali: Isshae Ianarak alias Tysson-Lar